HUZUR

Kişiler: İhsan, Mümtaz, Nuran, Suat.

Huzur romanı dört bölümden oluşur. Kitabın her bölümü, öykünün dört kahramanının, İhsan, Nuran, Suat ve Mümtaz’ın adlarıyla verilir. Ancak, romanın ana karakteri Mümtaz’dır.

Mümtaz’ın babasının öldürülüşü, evlerinin yanışı, annesiyle birlikte doğup büyüdüğü yerden kaçarcasına uzaklaşmaları Mümtaz’da derin izler bırakmıştır. Mümtaz annesini de kaybedince İhsan ve karısı Macide’nin yanında kalır.

Liseyi bitiren Mümtaz eğitim almak için Avrupa’ya gider. Avrupa’dan dönünce bir gün vapurda Nuran ile karşılaşır. Mümtaz ile Nuran birbirlerini severler ve evlenmeye karar verirler. Kocasının kendisini aldattığı için ayrılan Nuran erkeklere güvenmekte zorluklar yaşar.

Öteden beri Mümtaz’a âşık olan Suat Nuran’a mektuplar yazar. İkili bu durumdan oldukça huzursuz olmaktadır. Mümtaz ve Nuran’ın olduğu kalabalık bir akşam yemeğine Suat da katılır. Misafirler dağılmaya başlar. Hava almak için dışarı çıkan Mümtaz ve Nuran geri döndüklerinde Suat’ı kendini asmış olarak bulurlar. Suat’ın intihar etmesi ikisinde de derin yaralar açar. Nuran bunun üzüntüsüyle evlenemeyeceğini söyleyerek Mümtaz’dan ayrılır.

Mümtaz’ın iç dünyası yıkılmıştır. Her vapurda Nuran’ı görür. Gittikçe kötüleşen Mümtaz artık hiçbir şeye tepki göstermez. II. Dünya Savaşı’nın çıkmasına bile tepki vermez. O kendi dünyasında huzur çoktan kaybetmiştir.

Ahmet Hamdi Tanpınar

Mahur Beste

Sahnenin Dışındakiler

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Aydaki Kadın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.